Hasta Hakları Birim Sorumlularına Yönelik İşaret Dili Eğitim
30 Ocak 2018

Van İl Sağlık Müdürlüğü hasta hakları il koordinatörlüğü tarafından Hasta Hakları Birim Sorumlularına işaret dili eğitimi düzenlendi.

Hasta Hakları İl Koordinatörlüğü tarafından, işitme ve konuşma engelli bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak ve oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacı ile İpekyolu halk eğitim merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Aydın Türk, tarafından verilen eğitim İl Sağlık Müdürlüğü Hasta Hakları Koordinatörü Yıldırım Kaya, organizasyonunda gerçekleştirildi. İl ve İlçe Kamu Hastaneleri, İl ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel hastaneler olmak özere Hasta Hakları Birim Sorumluları katıldı. 25 Ocak’ta başlayan eğitim 15 Mart gününde son bulacak 2 ay boyunca devam edecek olan eğitimin sonunda katılımcılara,120 saatlik MEB onaylı işaret dili sertifikası verilecek.

Hasta Hakları Koordinatörü Yıldırım Kaya, Eğitimin, işitme engelli bireylerin Hastanelerde sıkıntı yaşamasını önlemek amacıyla verildiğini belirterek, Bu eğitim sayesinde hastanelerimizde Hasta Hakları Birim Sorumluları işitme ve konuşma engeli bireylere bir başkasına ihtiyaç duymadan yardımcı olacaklar” dedi. İki ay sürecek olan bu eğitimler kapsamında toplamda ilk etapta 30 sağlık çalışanımız işaret dili eğitimini tamamlamış olacaktır. İşitme, konuşma engelli hastalarımızın daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi için bu tür eğitimleri desteklemekte, en iyisini yapmak için çabalamaktayız. Çünkü hastalarımız ve hasta yakınlarımız en iyi ve en kaliteli sağlık hizmetini hak etmektedir” dedi.

Hasta Hakları Birim Sorumlularına Yönelik İşaret Dili Eğitim (1).JPG
Hasta Hakları Birim Sorumlularına Yönelik İşaret Dili Eğitim (5).JPG