İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SÜNNETÇİOĞLU: SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ
25 Kasım 2021

22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, “Sağlık ordumuzun vazgeçilmez bir parçası olan tüm diş hekimlerimizin ‘Dünya Diş Hekimliği Günü’nü kutlayarak, diş çürüğü olmayan ağız ve diş sağlığı yerinde bir toplum hedeflediklerinin altını çizdi.
Türkiye’de 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü olarak kutlanırken, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu da özel gün vesilesiyle bir açıklama yaptı. Tüm sağlık konularında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklarda da tedaviden çok koruyucu önlemlere ağırlık verecek çalışmalar yürüttüklerini belirten Sünnetçioğlu, hedefe ulaşmak içinde maddeler sıraladı.
TÜM SAĞLIK KONULARINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, “Ağız ve diş sağlığı bireyin vücut sağlığını doğrudan etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Tüm sağlık konularında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklarda da tedaviden çok koruyucu önlemlere ağırlık verecek çalışmalar yürütüyoruz. Diş çürüğü olmayan ağız ve diş sağlığı yerinde bir toplum hedefliyoruz.” Şeklinde konuştu.
“DOĞRU VE DÜZENLİ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞININ EDİNMESİ”
Sağlık anlamında hedefe ulaşabilmek için maddeler sıralayan Sünnetçioğlu, şunları kaydetti: “Ağız ve diş sağlığının öneminin anlaşılması ve toplum bilincinin oluşturulması. Anne adayından başlayarak gebelik döneminde annenin ve bebeğin ağız ve diş sağlığı konusunda düzenli takibinin yapılması.  Kişilerin ağız hijyenine önem vermelerinin sağlanması, doğru ve düzenli fırçalama alışkanlığının edinmesi, diş ipi kullanımının yaygınlaştırılması. Koruyucu diş tedavi uygulamaları olan flor uygulaması ve fissür örtücülerinin öneminin anlaşılması
EVLERDE DE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ VERİLİYOR
Son olarak Sünnetçioğlu, şunları paylaştı: “Bu kapsamda öncelikli risk gruplarının 0-3 yaş grubu çocukların ebeveynleri, hamileler engellilerin aile hekimleri aracılığı ile periyodik muayenelerini takip etmeyi amaçlıyoruz. İlköğretim okullarımızda ağız ve diş sağlığı taraması yapılmaktadır. Ağız Diş Sağlığı Merkezlerimiz bünyesinde evde sağlık birimleri kurulmuş olup, Evde Sağlık Hizmetleri kapsamındaki hastalara ihtiyaç duydukları ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın genel anestezi altında tedavi edilebilmeleri için, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet verilmektedir.”

  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ6.jpg
  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ5.jpg
  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ4.jpg
  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ3.jpg
  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ2.jpg
  • SAĞLIĞI YERİNDE BİR TOPLUM HEDEFLİYORUZ1.jpg