Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı
06 Ekim 2021

Sağlık Bakanlığının Türkiye'de 'en iyi il' oldu. 18-24 Eylül'ü kapsayan verilerine göre, Kovid-19 vaka sayısı en düşük il olan Van'da, vatandaşlara rehavete kapılmamaları ve aşı yaptırmaları uyarısında bulunuldu.
Vatandaşlara, gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Prof. Dr.Mahmut Sünnetçioğlu, 2. doz aşısını henüz yaptırmayanlardan da aşı olmalarını istedi.
Kentte Kovid-19 vaka sayılarında önceki aylara göre bir düşüşün yaşandığını belirten Prof.Dr Sünnetçioğlu, şöyle konuştu:
"Birinci doz aşılamada yüzde 80, ikinci dozda ise yüzde 61 civarındayız. Bunu yeterli görmüyoruz. Daha fazla aşılama yaparak insanların hasta olmasını ve mümkün olduğunca yoğun bakıma yatışlarını engelleyebiliriz. Bunun için iyi bir aşılama oranı yakalamamız gerekiyor. Aşılamaya hız verirken bir yandan da vatandaşımızın maske kullanımına ve el dezenfeksiyonuna çok dikkat etmesi, toplu etkinliklerden uzak durması gerekiyor. İyi bir bağışıklık oranı yakaladıktan sonra normalleşmeye gidebiliriz. Tüm vatandaşlarımızı aşı yapmaya davet ediyoruz. İyi bir aşı oranı yakalarsak başarılı oluruz. Önümüzde kış sezonu var. İnfluenza vaka sayıları da artabilir. Onun için, influenza ile Kovid-19 vakalarının karışmaması için iyi bir aşı oranına ulaşmamız gerekiyor. Sağlık personelleri olarak her zaman vatandaşlarımızın emrindeyiz."
Van'ın, vaka sayısının en az görüldüğü iller arasında ilk sırada yer almasının rehavete yol açmaması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "İkinci doz aşılamada istediğimiz orana daha ulaşmadık. İkinci doz ve gelecek üçüncü doz aşılamaları yapıp iyi bir orana ulaştıktan sonra rahat hareket edebiliriz. Şu an gevşemenin olmaması, vatandaşların daha çok dikkat etmesi gerekiyor. İkinci doz aşılamada yüzde 75 ve üstüne çıkmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın Kovid-19 kurallarına uymalarını özellikle tavsiye ediyorum." 
Aşılamaya hız verirken vatandaşların maske kullanımına dikkat etmesi gerekiyor. Toplu etkinliklerden uzak durmaları, mümkün olduğunca el dezenfeksiyonu, kalabalık ortamlardan uzak durmalarını öneriyoruz. Van'ın 'en iyi il' olmasının kesinlikle gevşemeye yol açmaması gerekiyor çünkü biz ikinci dozda istediğimiz orana henüz gelememişiz. Biz iyi bir aşılama oranına ulaştıktan sonra rahat hareket edebiliriz. Şu an zamanı değil ve kesinlikle gevşeme olmaması gerekiyor. Herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. İkinci dozda yüzde 75 üzerine çıkmamız gerekiyor. En iyi olmamızdaki sebeplerden biri bizim çok iyi pandemi merkezimiz var. Pozitif vaka düştüğü an 2 dakika içinde sağlık personelimiz vakayı arıyor ve gereken tüm bilgilendirme yapılıyor. Yarım saat veya 1 saat içinde de filyasyon ekiplerimiz hastayı evinde muayene ediyor, ilacını verip önerilerde bulunuyor. Bunun dışında daha geniş çaplı çalışmalarla da bu başarıyı sağlıyoruz diye konuştu.

  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (1).jpg
  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (3).jpg
  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (4).jpg
  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (5).jpg
  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (6).jpg
  • Vaka sayısının en düşük olduğu Van'da vatandaşlara aşı çağrısı (7).jpg