overlay

Van İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Sünnetçioğlu, Çıkan Asılsız Haberlere İlişkin Açıklama Yayınladı

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Doktor İstifalarına Yönelik “Bu ve benzeri asılsız iddiaları içeren haberler millete hizmet etme azmimizi ve şevkimizi asla kıramayacaktır”

 

Van İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Sağlık Bakanlığımızın öngörüsüyle, salgın döneminde sağlık sektöründeki iş yükünün artacağını 2020 Mart ayı içerisinde bir genelge yayınlayarak kamu ve özel sektörde çalışan hekimlerin istifa etmelerini yasakladı. Sağlık sektörünün sekteye uğramaması adına atılan bu adım, 1 Temmuz 2021'de başlayan normalleşmeye kadar devam etti.

Prof.Dr.Mahmut Sünnetçioğlu,1 Temmuz’da kalkan yasağın ardından ilimizde 43 hekim istifa dilekçesi verdi. Zorlu geçen salgın sürecinde tüm sağlık çalışanlarımız canla baş ile çalıştı hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sıkıntılı süreçte hekimlerimiz bizi yalnız bırakmadı kalkan yasağın ardından istifa etmeye başlandığını ve özel sektöre geçiş yaptığını dile getiren Prof.Dr. Sünnetçioğlu, hiçbir hekimimiz istifaya zorlanmadığı aksine kendilerinin devlet hastanelerimizde bu zorlu süreçte sabırlı olmak, vatandaşlarımıza sağlık hizmetinin sekteye uğratmaması adına hekimlerimizden ricalarımız olmuştur.

Normalleşme süreci ile istifa yasağının kalmasıyla birlikte birçok ilde olduğu gibi Van'da da hekimlerimiz kendi hür iradesi ile sağlık müdürlüğümüze istifa dilekçelerini verdi. Tabi ki vatandaşlarımızın sağlık yönünde mağdur olmaması için Sağlık Bakanlığımıza giderek Kadın Doğum Uzmanı, Çocuk Doktoru, Anestezi ve Enfeksiyon hastalıkları uzman hekim talebinde bulundum, en kısa zamanda atamalarını bekliyoruz; Ayrıca Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi hastanemizde vatandaşlarımız mağdur olmaması için Altı Uzman olmakla beraber Beş pratisyen hekim görevlendirdik.

Prof.Dr. Sünnetçioğlu, Sağlık Bakanlığımızca Saha Koordinatörleri her ilde olduğu gibi ilimizde de Sağlık hizmetleri noktasında genel değerlendirmeler ele alınarak sağlık müdürlüğümüz toplantı salonunda sağlık bakanlığımız bilgilendirilmektedir.

Vatandaşlarımızın sağlığını göz önünde bulundurarak yoğunluğumuz oluyor. Ailelerimizden uzak kaldığımız günlerde olabiliyor. pandemi sürecinde aşılarının yapmaları için Sağlık İl Müdürlüğümüz bünyesinde Sağlık Bakanlığı Saha Koordinatörümüzün ilimizde Pandemi Süreci ve Covid-19 Aşı Uygulamalarını yerinde değerlendirmek üzere beraberimizde Başkanlıklarımız ilçe Sağlık Müdürlerimiz katılım sağlayarak sağlık hizmetlerinin durumu, pandemi süreci, sağlık tesislerinin işleyişi ve doluluk oranları, yoğun bakım yatak kapasiteleri, filyasyon ve koronavirüs aşı çalışmalarının sayısal veriler ile masaya yatırılarak en kısa sürede ilimizin feraha kavuşması için çalışmaktayız.

Prof.Dr. Sünnetçioğlu, "Yaptığımız çağrılarımıza karşılık vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz; Yatış yapan hastalarımızda aşı yaptırmamanın pişmanlığı var. O yüzden diyoruz ki 'Mutlaka aşınızı yaptırın, bundan kaçmayın.' Her şeyin başı sağlık diyorsak, Bizi kurtaracak tek şey şu anda aşı" Vaka sayılarına biraz güvenip rehavete kapılıp maske, mesafe ve temizlikten taviz verilmemesini istiyoruz dedi.