overlay

1-7 Mart Yeşilay Haftası

       Ülkemizde 1-7 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol, kumar, teknoloji bağımlılığı  ve uyuşturucu maddelerle  mücadeleyi içermektedir.

     Bağımlılık; kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olur.

       Yaşanan hızlı sosyal ve ekonomik değişmelere paralel olarak, sağlık sorunlarının boyutları da önemli ölçüde değişmektedir. Bağımlılık yapıcı madde kullanmaya başlamada, ergenlik dönemi özellikle riskli bir dönemdir. Bu dönemin getirdiği stresli ve fırtınalı kimlik kazanma süreci de, yukarıdaki sebeple beraber gençlerimizi, birçok zararlı alışkanlığın kazanılmasına açık hale getirmektedir.

        Bağımlılık yapan maddelerin insan vücudunda başlıca; akciğer kanseri, karaciğer kanseri, ağız, yutak ve yemek borusu kanseri, bilinç kaybı gibi etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

        Sigara, alkollü içki, kumar, teknoloji bağımlılığı ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna, milli ahlak ve savunma gücüne verdiği zararlar bugün rakamlara sığdırılamaz hale gelmiştir. Sigara ve alkol; sağlımıza zararlarının yanında, kullananların cebine ve ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir.

      Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol, kumar, teknoloji bağımlılığı ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararlarını toplumumuza göstermenin yanında; bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yollarını da göstermek önem taşımaktadır.

 

     Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın ALO 171 numaralı sigarayı bırakma danışma hattını, Madde bağımlılığı tedavisi ve danışmanlığı için destek almak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın ALO 191 numaralı uyuşturucu ile mücadele danışma ve destek hattını arayabilirler.

    Yeşilay Haftası vesilesi ile Van İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm halkımızın uyuşturucu, alkol, sigara, kumar ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak  sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini temenni ediyoruz.

     Saygılarımızla…

     Doç.Dr.Mahmut SÜNNETÇİOĞLU

    Van İl Sağlık Müdürü