overlay

Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Van İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından, rahim ağzı kanserine dikkat çekmek amacıyla sağlık il müdürlüğü personellerine broşür ve yeşil kurdele dağıttı.

1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, rahim ağzı kanseri ile ilgili sağlık personellerine çeşitli bilgiler vererek sağlık elçileri olarak çevrelerini bu konuda bilgilendirmelerini istedi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, “Rahim Ağzı Kanseri” dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen, erken evrede tespit edildiği zaman önlenebilen bir kanserdir. Rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Sağlıklı Hayat Merkezlerinde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır. Halkımız İlimizde birinci basamak sağlık kurumlarından (İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri) ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi alabilirler.Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV-DNA ve Pap-smear testi ile taranmaktadır. HPV-DNA testi ve smear alınması son derece kolay bir işlemdir.

Özellikle erken evrelerde hastalığın tedavi edilme şansı oldukça yüksektir; sigara kullanmamak ve sağlıklı beslenmek rahim ağzı kanserinden korunmada etkilidir dedi.

 

"TARAMALARINIZI YAPTIRIN"

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu belirtti. Tarama ve erken teşhis ile rahim ağzı kanseri tedavisinin yüzde yüze yakın olduğunu dile getiren Dt Şebnem Kartal, “Bu bağlamda düzenli olarak yapılan kanser taramaları büyük önem taşıyor. Bizler hem kanserden korunmayı sağlayabilirsek hem de erken teşhis konusunda bilinçli olup, zamanında taramalarımızı yaptırabilirsek, büyük oranda kanserden korunmuş oluruz. İlimizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezlerinde ve sağlıklı hayat merkezlerinde yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan kanser erken teşhis ve taramalar konusunda her daim bilinçli olmalarını ve ulaşabildiği her kişiye bunun önemini anlatmalarını bekliyoruz” dedi.

  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (2).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (7).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (5).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (3).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (4).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (6).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (8).JPG
  • Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı (1).JPG