overlay

Pandemi Çağrı Merkezine Ayda 20 bin 695 Çağrı

Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Pandemi Çağrı Merkezin son üç gün ortalaması 716 çağrı geldiğini söyledi. 

 Pandemi çağrı merkezimizde aralarında hekimlerinde olduğu 62 çağrı karşılama personelinin çalıştığını, Pandemi çağrı merkezinin 7/24 esasına göre hizmet verdiğini, vatandaşlarımızın 217 70 01 telefon hattından Pandemi çağrı merkezine ulaşabileceğini belirtti. Pandemi çağrı merkezine son bir ayda toplam 20695 çağrı geldiğini, bu birimimize covid-19  test sonucu pozitif gelmiş hasta, temaslısı ya da kovid şüphesi bulunan vatandaşlarımızın tedavi süreci, hastalığının seyri veya hastalık ile ilgili hususlar hakkında bilgi alabilmelerinin sağlandığını belirtti. Pandemi çağrı merkezimiz tarafından günlük ortalama 1250 kovid’li hasta veya Covid şüphelisi vatandaşımızın arandığını belirtti.

 İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Mahmut Sünnetçioğlu, ilimizde Kovid şüphesi nedeniyle vatandaşlarımıza yeteri kadar test yapıldığını, 183 filyasyon ekibimizin sahada olduğunu, olası vaka durumlarında filyasyon ekiplerimizin ev ziyareti yaparak numune aldıklarını Covid teşhisi almış ev İzolasyonunda bulunan ve durumu kötü olan hastaların ise 112 Acil Sağlık Hizmetleri tarafından alınıp ilgili hastaneye götürüldüğünü belirtti.

Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu “Özellikle şunu belirtmeliyim ki eğer Covid testiniz pozitif çıkmışsa lütfen kendinizi izole edin. Filyasyon ekiplerimiz tarafından sizlere verilen ilaçlarınızı hemen kullanın ve ilaçlar bitene kadar kullanmaya devam edin. Bu hastalığı önemseyin. İlk günler semptomlarınızın olmaması sonraki günlerde durumunuzun bu şekilde devam edeceğini göstermez. O yüzden ilaç kullanımı çok önemli. Bu sürecin sadece sağlık personellerimizle değil vatandaşlarımız ile birlikte başarılacak bir süreç olduğunu belirtmek istiyorum. Covid hastalığından korunmak için kalabalıklardan uzak durun. Sosyal mesafeye, maske kullanımına ve hijyen kurallarına uymayı ihmal etmeyelim.” diye bilgi verdi.