T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Van İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Van İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

“Sağlık, Aşıyla Koruma Altında”

Güncelleme Tarihi: 27/04/2018

24-30 Nisan haftası tüm dünyada “Dünya Aşı Haftası”  olarak düzenlenmiştir. Bu yıl aşı haftası “Sağlık, Aşıyla Koruma Altında” teması ile işlenmektedir ve toplumun aşılama ve aşı ile önlenebilir hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

Aşı oldukça eski bir tarihçesi olan hastalıktan korunma yöntemidir. Günümüzde artık görülmeyen çiçek hastalığı ile karşılaşılmaması aşılanmanın önemini göstermektedir. 1960’lı yıllarda toplumda çocuk felci hastalığı sonucu engelli kalan veya hastalığı esnasında ölen çocuklarımız olmuştur. Ülkemizde uygulanan başarılı aşı kampanyaları neticesinde 2002 yılından bu yana ülkemizde çocuk felci vakası görülmemektedir. Aşı ile önlenebilir hastalıklardan, bağışıklama sayesinde yaklaşık 6 milyon çocuğun hayatının kurtarıldığı tahmin edilmektedir.

İnsan vücudu bir bulaşıcı hastalık etkeni ile karşılaştığında; savunma mekanizmasını uyararak hem hastalık esnasında vücudu koruyan hem de sonrasında tekrar aynı etkenle karşılaşıldığında hastalanmadan etkeni yakalayıp yok eden koruyucu maddeler üretebilmektedir. Aşılar normalde hastalıkla karşılaşıldığında üretilen bu maddelerin hastalık geçirilmeden vücuda tanıtılmasını sağlayan maddelerdir. Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.

Bakanlığımızın aşı takvimi sayesinde çocuklarımızın aşılamasında 13 hastalığa karşı koruma sağlanmaktadır. Aşı yalnızca çocuklar için olmayıp gebe, yaşlı veya kronik hastalığı olan bireyler gibi erişkin yaş gruplarında da yapılması gerekmektedir. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar. Unutmamalıyız ki aşı herkes içindir.

Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Bakanlıkça önerilen aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Aşı sonrası hafif yan etkiler genellikle hafif ateş, aşı uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı gibi bölgesel reaksiyonlardır. Çok nadir olarak ciddi yan etkiler de görülebilir.

Sizlerden Beklentilerimiz;

  • Aşılamanın önemini her fırsatta vurgulayalım.
  • Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim.
  • Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım.
  • Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.
  • Erişkinlerde ve risk gruplarındaki bağışıklama çalışmalarını destekleyelim